< návrat zpět

PARACHROMIS DOVII

Parachromis Dovii je najvätším zástupcom rodu , v prírode dorastá až do dĺžky 70 - 75cm .

V zajatí dorastajú  samce zhruba do 45-50cm , samice 30-35cm . Areál zozšírenia je po celej strednej amerike , ale najmä v Costa rice , Hondurase a Nicarague . V povodiach riek Aguan , Bebedero , Yeguare a Moín .

V dospelosti sa jedná o výborného lovca , ktorý sa  v prírode  živý výlučne mäsitou potravou najmä rybami .

No nepohrdne ani inou mäsitou potravou ako sú napr.  chrobáky ,červy ,larvy ,slimáky ,raky a pod.

Vo svojej domovine ju volajú  Guapote a jedná sa o cenenú rybu , kde ju miestny rybári lovia jednak pre zážitok z lovu , ale najmä ako potravu.

Chov :

Voda :

teplota 25- 28°C

Tvrdosť vody : od mäkkej až po tvrdú , ryby su odolné

Ph - v závislosti od tvrdosti vody 6-8

Filtráciu je potrebné použiť čo najúčinnejšiu , vzhľadom na množstvo potravy ktorú dokážu skomnzumovať a následne v podobe výkalov výlúčiť do nádrže. Doporučujem použiť biologické filtre s obsahom siporaxu a zeolitu .

Akvárium :

Na chov páru aspoň 600 l z množstvom úkrytov pre samicu .

Spoločenské 1000l a viac , tu platí pravidlo ,že čím viac druhov chceme s nimi chovať tak tým väčšiu nádrž musíme použiť .

Samotný chov je vcelku jednoduchý , ryby su veľmi odolné  a netrpia takmer žiadnymi nemocmi . Potrebuju priestrannú nádrž s množstvom úkrytov nakoľko žijú životom dravcov . Radi žijú v tieni svojho úkrytu s ktorého vyrážajú za potravou a ktorý bránia a obhajujú všetkou silou. Sú to ostré ryby , avšak bezdôvodne nenapádajú iných spoluobyvatelov. Pokial maju dostatok miesta , svoj úkryt a pestrú potravu tak su to vcelku znášanlivé tvory , ktoré si obhajujú svoje teritórium a ryby čo vstúpia na ich územie iba zastrašia a vypoklonkujú preč. Chované v zlých podmienkach alebo v pripade , že je zle zvolená osádka druhov tzn. je ich v nádrži vela tak sa z nich stávajú agresívne stvorenia atakujúce prakticky všetko čo sa priblíži do ich blízkosti.

Odchov :

Vcelku jednoduchý , ryby sa vytierajú na akýkolvek tvrdý povrch : kamne , korene ,sklo a iné. Dospelá samica nakladie okolo 1000 a viac lepkavých ikier . Vývoj plôdika je závislý od teploty vody a trvá od 4 - 6 dní .Rastie mimoriadne rýchlo a prakticky po rozplávaní príjíma potravu , nauplie žiaronôžky solnej , po pár dňoch  sa da prejsť na cyclopa a iné mrazené prípadne živé krmivo.


Samec :

_MG_9621

Samica :

_MG_2419

Samica s mladými :

dovii%20SAMICA%20S%20MLADYMI