< návrat zpět

THORICHTHYS – LÁSKA NA CELÝ ŽIVOT

THORICHTHYS -

LÁSKA NA CELÝ ŽIVOT

Ríša: Animalia

Kmeň: Chordata

Trieda: Actinopterygii

Rad: Thorichthys

Čeľaď: Cichlidae

Rod: Cichlasomatinae

Rod: Thorichthys

Thorichthys - Thor, boh hromu .

Rod bol pomenovaný podla mystických severských legiend o bohoch . Thor bol boh hromu a blesku , dokázal zdvojnásobiť svoju silu jednoduchým trikom - použitím opasku Meginjarder! Zástupcovia rodu Thorichthys nafukujú žiabre a tým zdvojnásobujú svoju veľkosť , súperom sa zdajú väčší ako v skutočnosti sú a tý ustúpia - geniálna stratégia. Aké lepšie meno by mohol dostať tento rod!?

Thorichthys je rod stredoamerických cichlíd , hlavnými rodovými znakmi sú klinovité telo , špicacatá hlava a pruhy na tele . Obývajú pomalo tečúce rieky a jazerá v strednej amerike a dokonca obývajú podzemné jaskynné systémy . Členovia rodu Thorichthys zriedka dorastajú nad 15 cm a táto veľkosť , ich fenomenálne správanie a farebnosť ich predurčili za etalón v chove cichlíd po celom svete . Rod bol prvýkrát opísaný v roku 1904, ale bol zmenený na podčeľade Cichlasoma v roku 1907. Od roku 1996, je aj naďalej považovaný za samostatný rod. Prvé zmienky o chove tohto druhu v európe sa datujú do roku 1937 .

Do tohto rodu patria :

Thorichthys affinis

_MG_1225

Thorichthys aureus

_MG_2848

Thorichthys callolepis


Obrázok

Thorichthys champotonis

Thorichthys ellioti

_MG_2599

Thorichthys helleri


Obrázok

Thorichthys maculipinnis


Obrázok

Thorichthys meeki

THORYCHTYS%20MEEKI

Thorichthys pasionis

_MG_2678

Thorichthys socolofi


Obrázok

Voda :

sladkovodná , tvrdosť nie je podstatná

PH : 6,5 - 8,0

Teplota : 23- 30°C

Nádrž :

Pre chov aspoň 250 l , odchov 100l . Nakolko sa jedná o ryby Teritoriálne tak by nádrž pri ideálnych podmienkach mala mať aspoň 600l pri dĺžke 180 cm. Nádrž je potrebné vysypať kremičitým pieskom o zrnitosti 1- 3mm .Osadená by mala byť kameňmi ,koreňmi ,rastlinami ako živými tak umelými , keramikou prípadne kvetináčmi . Veĺmi dôležité je zabezpečiť kvalitnú filtráciu .
Chov :

Pokial chceme vytvoriť prirodzené prostredie rybám tohto rodu mali by sme ich chovať v skupinkách aspoň 6 ks z jednotlivého druhu.

Nakolko sa ryby v dospelosti správajú teritoriálne a v období neresu aj bránia svoje teritórium tak je potrebné zriadiť nádrž väčších rozmerov s množstvom úkrytov .

V prípade druhu Ellioti zvlášť , nakolko dospelé samce v období neresu medzi sebou tvrdo bojujú a nebýva zvykom , že najsilnejší samec vybije slabších . Takéto extrémy sa stávajú pri nevhodných podmienkach - malá nádrž , silné svetlo , málo úkrytov a iné.

Potrava by mala byť čo najpestrejšia , vhodné sú granule a vločky od renomomovaných výrobcov . Pokial chcete aby sa ryby dožili vysokého veku a boli sýto vyfarbené tak v potrave nesmie chýbať patentka a špenát .

V dobrých podmienkach sa dožívajú 6-

8 rokov a samci druhov Meeki a Ellioti

dorastajú 17-18 cm .

Odchov :


Obrázok


Teplota vody : 26 -28°C

Vcelku jednoduchý , vo svojom rodnom prostredí v Strednej Amerike, sa pária najmä v období sucha, ktoré trvá od januára do mája, v malých skupinách. Dominantný samec dvorí samiciam a zvyšný nezadaný samci vytvárajú živnú pôdou pre jeho tanec lásky .Samice si zväčša vyberajú dominatných samcov . Po párení pár zostane pohromade počas starostlivosti o potomstvo, potom sa opäť rozdelia na samostatné ryby.

V akváriách vytvárajú trvalé páry , ale v prípade úhynu jedného z nich sa len veľmi ťažko zblížia s inými rybami , proste láska na celý život .

Neresia sa na kamene , korene , sklo a s obľubou do keramiky a kvetináčov . Samica nakladie 250-300 lepkavých ikier o ktoré sa príkladne stará ,čistí ich a ovieva prsnými plutvami . Samec sa venuje viac menej ochrane a odháňa votrelcov.

Po 55-60 hodinách pri teplote 28 °C sa začínajú liahnuť mladé rybky . Za ďalších asi 48-60 hodín začínajú plávať a prijímať potravu v podobe Artemia salinas (žiabronôžka solná).

Faw :

Rod Thorichthys a jeho dva najznámejšie druhy MEEKI & ELLIOTI patria medzi najzaujímavešie a najkrajšie cichlidy chované akvaristami po celom svete .

THORICHTHYS ELLIOTI

SAMEC


Obrázok

SAMICA

Obrázok

THORICHTHYS MEEKI

SAMEC


Obrázok

SAMICA


Obrázok

FIREMOUTH ako američania nazývajú Meeki je najpopulárnejšia cichlida na svete a veď niet sa čomu diviť , pohľad na dvoch odrastených súperiacich samcov je pohlad na , ktorý sa nedá zabudnúť . Vejárovito , do krvavočervena sfarbené, roztiahnuté žiabre , prehnuté a napnuté statné telá a ten tanec ...

Záverom chcem pokorne poďakovať matke prírode , že stvorila takéto skvosty a nám ich dovolila obdivovať a chovať v akváriách .

PRE BIG CICHLIDS

Obrázok

BY MEPHISTOCICHLIDS

Obrázok