CICHLA TEMENSIS

TEMENSIS je nielen najväčšou zástupkiňou rodu cichla , ale je to aj najväčšsia cichlida na svete .
Dorastá až do dĺžky 120cm a najväčšia ulovená ryba udicou vážila 27lb - 12,4kg ,bola chytená na rieke Rio Negro v Brazilii dňa 12.4.94 rybárom menom Gerald "Doc" Lawson podla americkej asociácie P.B.A .
Jej divoká , dravá povaha a nesmierna sila , ktorú vyvíja počas boja na udici z nej spravila mýtus a rybármi je považovaná za najbojovnejšiu sladkovodnú rybu sveta.

Sú nesmierne inteligentné , dokážu udržiavať s chovatelom očný kontakt ,prímajú potravu aj z ruky .
Zároveň je to ryba vysoko hierachická a silnejšie jedince hrubo trestajú slabších odvážlivcov .
Lov , ktorý chovatelia pozorujú pri kŕmení živou potravov patrí k tým najkrajším divadlám a zážitkom aké chov rýb v zajatí dokáže ponúknuť . Bohužial , je to tak strašne rýchle , že je nesmierne ťažké to nafilmovať .
Osobne som sa už o to pokúšal moc krát , ale videá sú vždy velmi zlej kvality.
Ich chov patrí vďaka ich divokej povahe a úskaliam v podobe rôznych ochorení k veľmi ťažkým.
Ryby dokážu konzumovať ohromné kvantum potravy , hlavne mäsa .Tri ryby dĺžky 40-42 cm spotrebujú týždenne 2 kg filiet pangasa + 100 - 150 g granúl truvit #6 . Vďaka čomu je nevyhnutná mimoriadne kvalitná filtrácia , kde s biomolitanom nevystačíte . Ryby nemajú radi čerstvú vodu , ich metabolismus je mimoriadne rýchly ako u všetkých dravcov a tak je ich chov v podstate alchýmia .

Vzniká otázka stojí to všetko za to ? Moja odpoveď znie rozhodne ÁNO .Žiadny iný druh nieje tak úžasne tajomný a zároveň krásny zároveň .

Ryby chované v zajatí ani z jednej desatiny nedosahujú farebnosť rýb v prírode , kde si farebnosťou a krásov v ničom nezadajú s najkrajšími rybami chovanými akvaristami.

Za 25 rokov čo sa venujem rybám a som aj športový rybár ma ešte žiadny iný druh tak neuchvátil ako TEMENSIS .

TUCUNARES už bude mať vždy miesto v mojom srdci ...

temensis%20-%20back.