< návrat zpět

HEXAMITÓZA A SPIRONUKLEÓZA

HEXAMITÓZA A SPIRONUKLEÓZA


Hexamitóza je pomerne časté ochorenie rýb, tiež sa k nej radí častá choroba Spironukleóza.
Pôvodca ochorenia: bičíkovec Hexamita salmonis. Má kvapkoviteho tvar tela.
Telo je vybavené 8 bičíky, z ktorých 6 vychádza voľne z predného konca tela, 2Vedi telom k zadnému koncu, odkiaľ vybiehajú von. Hxamitóza je parazit ktorý, cudzopasí v čreve, zvlášť v jeho zadnej časti, v žlčníku a žlčovody. Nepřichycuje sa k stenám orgánov, ale pláva v ich obsahu. Rozmnožuje sa delením. Po upustení hostiteľa s výkalmi vytvára cysty. K ďalšej infekcii dochádza týmito cystami alimentárnej cestou. Cudzopasníci nie sú závislí na teplote vody, ochorenia preto prebieha v rôznych ročných periódach. Masívny infekcie sú zisťované u oslabených rýb. Normálna hostiteľa Spironucleus elegant sú rôzne druhy žiab, u ktorých cudzopasí rekta az nich prechádza na ryby. U rýb žije v čreve. Morfologická stavba a spôsob života tohto parazita sú v podstate zhodné s príslušníkmi rodu Hexamita.Od rodu Hexamita sa líši okrem iného pretiahnutými jadrami.

Obrázok


Príznaky ochorenia: Silná hexamitóza a spironukleóza sú charakterizované poruchami trávenia, čo má za následok zníženie prírastkov, celkovú vychudnutosť a úhyn. Priebeh ochorenia je väčšinou subakútnej až chronický. Prejavuje sa poruchami plávanie, choré ryby sa otáčajú okolo svojej osi, prestávajú hltavo prijímať potravu, sú apatické, oddeľujú sa od kŕdľa a postávajú pri horných častiach akvárií. Únikový reflex zostáva dlho zachovaný. U lariev dochádza k masívnemu úhynu u starších rýb je úmrtnosť menšia. U rýb s masívnou infekciou sú žalúdok a črevo naplnené žltkasté, huspeninovitou tekutinou a ich stena má nastříkle krvné cievy. U akváriových rýb pôsobí silná infekcia hnačkové onemocnění.Pozorujeme dlhé nitkovité priehľadné výkalmi. Jedná sa o črevnú výstelku, ktorú poškodzuje parazit.

Obrázok

Terapia: Účinná je liečba prípravkom na báze metronidazolu Entizol, ktorý sa podáva so zmiešaním kŕmne zmesi. Na tlmenie hexamitózy a spironukleózy môže tento preparát použiť aj vo forme dlhodobej koupele.Proti týmto protozoózám je tiež účinný dimetriazol podávaný v krmive.


Prevencia: Najdôležitejšie preventívnym opatrením je vylúčenie prenosu pôvodcu (cýst) do akváriách, či už napadnutými rybami alebo vodou.
Dôležité je tiež pri nákupe rýb byť opatrný a radšej po prínose domov použiť na 5-7 dní karantény akva. Tiež používať kvalitné krmivo a kŕmiť ryby takú stravou aby u nich nevyvolala črevné ťažkosti.


Liečba: Humánne : prípravok Entizol. Je možné použiť ho v koncentrácii 4 mg / l po dobu 2 až 3 dní. Metronidazol sa vstrebáva cez žiabre a vytvára v krvi terapeutický účinnú koncentráciu na likvidáciu cizopasných bičíkovcov. Kúpeľ sa používa najmä v chove akváriových rýb.
Specifika inde uvedené: Radikálne liečebná kúra v praxi / tableta 250Mg/25 litrov vody 2x denne po dobu 5-8 dní podľa zdravotného stavu rýb. Pravidelná výmena vody 1 denne asi 1/3objemu akvária. Filtrácia cez silónovou priadzu

Pre BIG CICHLIDS

Obrázok

By  PIETRO

Odborník na choroby